Webbsändning om hot och hat i samhällsdebatten

Brottsoffermyndigheten webbsänder föreläsningar om hot och hat i samhällsdebatten fredagen den 23 oktober 2020.

Fullsatt

Datum: Fredag 23 oktober 2020

Tid: Klockan 9.00-11.30

Plats: Webbsändning

Arrangör: Brottsoffermyndigheten

Föreläsare

 

 

Tid Programpunkter
9.00 Välkomna - Brottsoffermyndigheten
9.10 Presentation av Tystna inte

Karin Wikman, kommunikatör på Brottsoffermyndigheten

9.25 Journalist och hatad – hur kan samhället hjälpa till?

Irena Pozar, journalist och chefredaktör för VeckoRevyn

09.55 Paus
10.10 När blir hot och hat i samhällsdebatten brottsligt?

Ängla Eklund, jurist och ordförande för Institutet för Juridik och Internet

11.00 Brottsofferjouren Sveriges projekt Orädd demokrati

Cornelia Johansson, projektsamordnare på Brottsofferjouren Sverige

11.30 Avslutning

Målgrupp

Programmet vänder sig främst till er som är aktiva inom det demokratiska samtalet, rättsväsendet, ideella organisationer samt till andra berörda.

Praktiskt

Deltagande är kostnadsfritt. Länk till webbsändningen skickas ut till anmälda deltagare ett par dagar före webbsändningen.

Anmälan

Arrangemanget är fullsatt.

Frågor?

Kontakta Aistė Ornatavičiūtė, Brottsoffermyndigheten på telefonnummer 090–70 82 76 eller via e-post aiste.ornataviciute@brottsoffermyndigheten.se.

 

Har du utsatts för att någon spridit sexuella bilder eller filmer på dig mot din vilja och vill delta i en enkätundersökning som Brottsoffermyndigheten genomför?

Brottsoffermyndigheten genomför under hösten 2025 en enkätundersökning med personer som på olika sätt utsatts för att ha fått bilder eller filmer på sig själva med naket eller sexuellt innehåll spridna utan samtycke. Syftet med undersökningen är att få kunskap om vad utsatta personer vill ha för hjälp när de har blivit utsatta. Den insamlade kunskapen kan sedan ligga till grund för att utse en stödjande aktör. Det är givetvis helt frivilligt att delta och alla medverkande är anonyma i enkäten. Enkäten tar ca 10 minuter att besvara.

Ta mig vidare