Ett skadestånd är en skuld som du har till brottsoffret. Trots detta kan det hända att brottsoffret inte kräver dig på betalning eller informerar dig om hur du kan betala in skadeståndet. Enklast för dig är att vänta tills dess brottsoffret har anlitat Kronofogden för indrivning av skadeståndet.
Kan du betala hela det utdömda skadeståndet inklusive ränta och Kronofogdens administrativa avgift så får du ingen betalningsanmärkning om du betalar inom två veckor från det att fakturan skickades ut. Detta förutsätter att du inte haft skulder hos Kronofogden under de senaste tre åren.
Betalar du via Kronofogden så kan du alltid vända dig dit för att få en bekräftelse på att skulden är betald. Sådana uppgifter ska de alltid kunna plocka fram till dig, även om det gått länge sedan du betalade och uppgifterna raderats från deras dataregister och förts över till mikrofilm.
Vill du betala och brottsoffret inte agerar själv för att driva in skadeståndet kan det vara svårt för dig att veta hur du ska göra. I de flesta fall är det inte lämpligt att du tar kontakt med brottsoffret. Har du eller brottsoffret företrätts av ett juridiskt ombud eller målsägandebiträde kan du kontakta ombudet för att be denna att agera mellanhand. Finns det inget ombud som kan hjälpa dig kanske du kan be någon i din omgivning att ta kontakt med brottsoffret.
Finns det ingen som kan hjälpa dig måste du i sista hand själv ta kontakt med brottsoffret. Vi rekommenderar att du i så fall skriver ett brev till brottsoffret där du efterfrågar uppgift om kontonummer och annat som kan behövas för att få betala. När du betalar bör du se till att det klart framgår på inbetalningskort eller liknande att det rör sig om betalning avseende skadestånd och vilken dom som ligger till grund för detta. Be alltid brottsoffret om ett kvitto på att skulden är betald. I sista hand går det att deponera skuldbeloppet hos Länsstyrelsen.
Viktigt! Preskriptionstiden för skadestånd är 10 år. Se därför till att du sparar kvittot på betalning under hela den tiden.