Efterlängtad översyn
Brottsoffermyndigheten begärde i september 2007 en översyn av brottsskadelagen. Regeringen går nu Brottsoffermyndigheten till mötes och har beslutat att låta en särskild utredare se över lagen.
Brottsoffers situation i Sverige har förbättrats avsevärt på senare år men forskning behövs för att ge legitimitet åt det fortsatta brottsofferarbetet i Sverige. I många länder är viktimologi idag en väl etablerad akademisk disciplin. Så är det ännu inte i Sverige. Här ges undervisning om brottsoffer endast på ett fåtal ställen i grundutbildningarna och det finns få viktimologiska specialkurser tillgängliga. Man behöver ta till sig resultat av den viktimologiska forskning som finns för att lagförslag och fortsatta satsningar på brottsoffer ska bli användbara instrument. Den forskning som hittills bedrivits har huvudsakligen varit av kartläggande natur och den behöver fördjupas. Samtidigt är det viktigt att bedriva offerundersökningar, i synnerhet om särskilt utsatta grupper av brottsoffer. Man kan ännu inte finna någon uttalad viktimologisk forskningsmiljö i Sverige, även om arbete pågår i den riktningen på några platser.
Brottsoffermyndigheten fick under 2001 i uppdrag av regeringen att utveckla ett forskningsprogram i viktimologi. 2002 presenterade myndigheten det första svenska viktimologiska forskningsprogrammet: Ett viktimologiskt forskningsprogram, bakgrund och nuläge.
I programmet pekas tre kunskapsområden ut som särskilt angelägna:
• Brottsoffer i rättsväsendet
• Barn som brottsoffer
• Brottsoffer och etnicitetsfrågor.
Dessa områden täcker stora grupper av offer men det finns även andra områden där ny forskning är angelägen.
Forskningsprogrammet finns också i en kortversion: Rättigheter och motstånd.
Brottsofferfondens roll för den viktimologiska forskningen:
Ett viktigt syfte för Brottsofferfonden är att stödja viktimologisk forskning. Fonden har sett det som eftersträvansvärt att bygga upp en bred kunskapsbas avseende brottsoffer och brottsofferrelaterade frågor. Många forskningsprojekt vid universitet och högskolor pågår under flera år. Fondens konstruktion gör det dock enbart möjligt att bevilja medel för ett år i taget.
Cirka 34 % av Brottsofferfondens utdelade medel har beviljats till forskningsprojekt. Antalet ansökningar avseende forskningsanslag har ökat betydligt, särskilt sedan 2002 då Brottsoffermyndighetens viktimologiska forskningsprogram presenterades. Sammantaget har 106 nya projekt beviljats finansiering (2007).
Läs mer om ansökan om medel från Brottsofferfonden för forskning.
Forskarkonferenser
Brottsoffermyndigheten har under de senaste åren arrangerat en årlig forskarkonferens på senhösten för forskare inom det viktimologiska forskningsfältet. Konferenserna är tänkta att utgöra mötesplats för forskare på lägst doktorandnivå för att knyta viktiga kontakter och att ta del av den forskning som pågår i landet. Till konferenserna har en internationellt känd viktimolog inbjudits som keynote speaker. Det har även arrangerats parallella workshops där forskarna kunnat presentera sina pågående forskningsprojekt och få möjlighet till diskussion och återkopplingar på det egna arbetet. Konferenserna är välbesökta och uppskattade och visar på bredden av forskningsprojekt som vuxit fram under de senaste åren.
Program och kort referat från konferens 10 november 2006.
Program och kort referat från konferens 9 november 2007.
Program och föreläsningsmaterial från konferens 7 november 2008.
Program och föreläsningsmaterial från konferensen 13 november 2009.
Viktimologisk forskarkonferens, Stockholm 12 november 2010
2010 års forskarkonferens hålls på Hotel Sheraton i Stockholm fredagen den 12 november 2010. Vår huvudtalare är professor Jan van Dijk, innehavare av Pieter van Vollenhoven Chair in Victimology, Human Security and Safety at the University of Tilburg, The Netherlands och programdirektör på INTERVICT (International Victimology Institute Tilburg). Läs mer om konferensen i kalendariet.
Särskilda medel under 2009 och 2010
Regeringen har beslutat att ge Brottsoffermyndigheten i uppdrag att fördela medel till forskning och andra studier, systematisk metodutveckling och andra liknande insatser som syftar till att öka kunskapen om mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck, våld i samkönade relationer samt prostitution och människohandel för sexuella ändamål. Mer information, ansökningsblankett och anvisningar finns på sidan Särskild utlysning av medel.
Presentation av viktimologiska forskare i Sverige
Här kan du se korta presentationer av ett antal svenska forskare och deras arbete inom det viktimologiska fältet. Förteckningen är inte en komplett sammanställning, men en början. Listan uppdateras kontinuerligt, så är du aktiv viktimologisk forskare och önskar presentera dig på Brottsoffermyndighetens hemsida, hör av dig till Fredrik Selin, se Kunskapscentrum för kontaktuppgifter.
Brottsoffermyndigheten begärde i september 2007 en översyn av brottsskadelagen. Regeringen går nu Brottsoffermyndigheten till mötes och har beslutat att låta en särskild utredare se över lagen.
RFSL Stockholm har tagit fram en broschyr riktad till personer verksamma inom en brottsofferjour.